"Śleboda" – o czym będzie sezon 2? Oto co może wydarzyć się w kolejnych częściach polskiego serialu
Nikodem Pankowiak
11 stycznia 2025, 14:55
"Śleboda" (Fot. SkyShowtime)
"Śleboda", polski kryminał z akcją na Podhalu, zakończyła emisję 1. sezonu w SkyShowtime. Fani serialu zastanawiają się, czy i o czym będzie jego 2. sezon. Odpowiedź może czaić się w książkowym rodowodzie serialu.
"Śleboda", polski kryminał z akcją na Podhalu, zakończyła emisję 1. sezonu w SkyShowtime. Fani serialu zastanawiają się, czy i o czym będzie jego 2. sezon. Odpowiedź może czaić się w książkowym rodowodzie serialu.
"Śleboda", polski serial w reżyserii duetu Michał Gazda i Bartosz Blaschke, to wielki hit SkyShowtime, co sprawia, że zamówienie 2. sezonu przez tę platformę staje się znacznie realniejsze. Jeśli zastanawiacie się, czego mógłby dotyczyć, sprawdźcie, jak prezentuje się fabuła kolejnych części książkowej "Ślebody". Co ważne, akcja każdego kolejnego tomu etnokryminałów Małgorzaty i Michała Kuźmińskich rozgrywa się w innym miejscu, co oznacza, że 2. sezon serialu SkyShowtime mógłby rozgrywać się na Podhalu tylko, jeśli twórcy "Ślebody" stworzą własną, oryginalną fabułę.
Śleboda sezon 2 – o czym będzie? Co się wydarzy dalej?
"Pionek", czyli druga część serii, zabiera czytelników na Śląsk. W gliwickim parku zamordowana zostaje studentka śląskiej politechniki, na której wykłady w ramach międzyuczelnianej współpracy prowadzi Anna Serafin (Maria Dębska w serialu). Ta zbrodnia przypomni lokalnej społeczności o seryjnym mordercy, który zabijał kobiety w Bytomiu, Gliwicach i Zabrzu, i który niedługo ma wyjść na wolność. Czyżby na Śląsku pojawił się jego naśladowca? Sprawą zainteresuje się działający niezależnie Bastian (w serialu Maciej Musiał), do którego wkrótce dołączy Anka. To ona będzie przeprowadzać wywiad z wampirem, a w czasie całego śledztwa na jaw zaczną wychodzić tajemnice, które miały zostać pogrzebane na zawsze.
"Kamień", trzecia część cyklu, toczy się wokół napięć między romską mniejszością a Polakami, które sięgną zenitu, gdy w romskiej osadzie na Sądecczyźnie znaleziony zostanie martwy chłopczyk o jasnej karnacji i włosach koloru pszenicy. Na prośbę policji Anka spróbuje nawiązać kontakt z Romami, ale podczas tej sprawy zmierzy się z murem milczenia i własnymi wyobrażeniami o roli antropologa. Oczywiście we wszystko wmiesza się także Bastian, który szybko uruchomi medialną lawinę. W lokalnej społeczności zaczną narastać lęk, niezrozumienie i wrogość, a czytelnicy dowiedzą się, czy w tej spirali nienawiści kogokolwiek obchodzi jeszcze prawda.
"Mara", finałowa część etnokryminałów Kuźmińskich, zabiera nas do Dąbrowy Tarnowskiej, miejsca, którego połowę mieszkańców przed wojną stanowili Żydzi. To tutaj, po powrocie do opuszczonego rodzinnego domu, w sadzie swoich dziadków, Bastian odkrywa szkielet. Według Anki są to kości ofiary Judenjagd – polowania na ukrywających się w czasie wojny Żydów. W międzyczasie śmiertelny wypadek na peryferiach Dąbrowy okazuje się zabójstwem, a na synagodze i grobie ofiary pojawiają się antysemickie graffiti. Wszystkie sprawy będą oczywiście w jakiś sposób powiązane, a Bastian będzie musiał zmierzyć się z przeszłością miasteczka i własnej rodziny. Tylko czy to możliwe w miejscu, gdzie o przeszłości nikt nie chce pamiętać?
W tym momencie oczywiście nie wiemy, jakie są dalsze plany platformy SkyShowtime na "Ślebodę", wiemy jednak, co obsada serialu sądzi o jego ewentualnym powrocie. Ich entuzjastyczne wypowiedzi znajdziecie tutaj: Śleboda sezon 2 – czy będzie kontynuacja? A jeśli jeszcze nie widzieliście tego serialu, koniecznie sprawdźcie naszą recenzję: Śleboda – recenzja serialu