"Świt Ameryki" – wychwyciliście to nawiązanie do "Zjawy" z Leonardo DiCaprio? Chodzi o tę postać
Jacek Werner
11 stycznia 2025, 09:12
"Świt Ameryki" (Fot. Netflix)
To, że "Świt Ameryki" jest streamingową odpowiedź na oscarową "Zjawę", nietrudno dostrzec – i za sprawą czasu akcji, i przez styl wizualny. Ale czy zauważyliście, że w serialu pojawia się jedna z postaci z filmu z DiCaprio?
To, że "Świt Ameryki" jest streamingową odpowiedź na oscarową "Zjawę", nietrudno dostrzec – i za sprawą czasu akcji, i przez styl wizualny. Ale czy zauważyliście, że w serialu pojawia się jedna z postaci z filmu z DiCaprio?
"Świt Ameryki", serial o brutalnej podróży przez Dziki Zachód w 1857 roku, jest już na Netfliksie. Fani "Zjawy", czyli produkcji, do której superprodukcja streamera odwołuje się najchętniej, mogli wypatrzeć ciekawe powiązanie z tym tytułem. Chodzi o jednego z bohaterów.
Świt Ameryki – kim jest Jim Bridger? Był w filmie Zjawa
"Świt Ameryki" wprowadza na ekrany postać niejakiego Jima Bridgera (Shea Whigham, "Perry Mason"), założyciela Fortu Bridger i zarazem jednego z bohaterów, których serial Netfliksa zaczerpnął z rzeczywistych dziejów Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna, który żył w latach 1804-1881, zapisał się w historii powstającego państwa jako traper, słynny podróżnik, zwiadowca i handlarz futrami.
Postać Bridgera w "Świcie Ameryki" przyciąga uwagę nie tylko przez jego powiązania z autentyczną historią USA, ale również przez odniesienie do "Zjawy" Alejandra Gonzaleza Iñárritu. Jim Bridger pojawił się i w tamtym filmie – młodszą o blisko cztery dekady ("Zjawa" rozgrywa się w latach 20. XIX wieku) zagrał wówczas Will Poulter, obecnie znany m.in. "The Bear".
Warto dodać, że za "Świt Ameryki" odpowiada ten sam scenarzysta, Mark L. Smith, który przed dziesięcioma laty stworzył z Iñárritu historyczny thriller z Leonardo DiCaprio. W "Zjawie" młody Jim Bridger znalazł się w grupie traperów, którzy podróżowali z poturbowanym później przez niedźwiedzia głównym bohaterem, Hugh Glassem – kolejnym bohaterem mającym historyczny odpowiednik.
Nadmieńmy też, że choć historyczne opracowania nie stwierdzają z absolutną pewnością, że mężczyzna, który podróżował z Glassem aż do pamiętnego incydentu z niedźwiedziem, to ten sam Bridger (niektóre źródła wymieniają go jako Bridges), w obu dziełach – filmie i serialu – postać funkcjonuje pod tym samym imieniem. A ile w ogóle jest faktów w serialu? Sprawdźcie, czy "Świt Ameryki" opowiada prawdziwą historię.
Produkcja, na którą składa się sześć odcinków, została wyreżyserowana przez Petera Berga ("Zabić ból") i określono jako surową, pełną przygód eksploracją narodzin amerykańskiego Zachodu. Jak twórcy serialu wywiązują się z tego zadania? Opinię Serialowej znajdziecie w tym miejscu: Świt Ameryki – recenzja serialu.