Czy "The Pitt" to kopia "Ostrego dyżuru"? Gwiazdor obu seriali mówi, na czym polega kluczowa różnica
Jacek Werner
9 stycznia 2025, 12:43
"The Pitt" (Fot. Max)
"The Pitt", czyli nowy serial platformy Max, to projekt Noaha Wyle'a i twórców "Ostrego dyżuru". Aktor twierdzi jednak, że nie znajdziemy w nim wielu podobieństw do kultowej medycznej dramy. Co różni obie produkcje?
"The Pitt", czyli nowy serial platformy Max, to projekt Noaha Wyle'a i twórców "Ostrego dyżuru". Aktor twierdzi jednak, że nie znajdziemy w nim wielu podobieństw do kultowej medycznej dramy. Co różni obie produkcje?
Na platformie Max już 10 stycznia premierę będzie mieć serial "The Pitt". Ponieważ w produkcję zaangażowani są twórcy "Ostrego dyżuru" i jeden z gwiazdorów tamtego klasyka, a akcja ponownie dzieje się na amerykańskiej wersji SOR-u, fani zastanawiają się, ile podobieństw będzie między tytułami. Okazuje się, że wcale nie tak wiele – twierdzi Noah Wyle. Co różni jego nowego bohatera od kultowego doktora Cartera?
The Pitt – co serial ma wspólnego z Ostrym dyżurem?
Wyle, który w "The Pitt" wciela się w postać niezłomnego lekarza, Michaela Robinavitcha, aka doktora Robby'ego, zdradził w rozmowie z TV Insiderem, że serial od współtwórców "Ostrego dyżuru", Johna Wellsa i R. Scotta Gemmilla, został zaprojektowany tak, by nie przypominał ich dawnego hitu.
— Robby z założenia jest zupełnie inny [od Johna Cartera z "Ostrego dyżuru"]. Gdy odeszliśmy od pomysłu powiązania serialu ze światem ["Ostrego dyżuru"], chcieliśmy zobaczyć, jak bardzo możemy go odmienic. To zaczęło się od Johna [Wellsa], który spytał: Noah, skąd jest twoja rodzina? Są rosyjskimi Żydami. On na to: dobra, a czym w ogóle jest nazwisko? Czym możemy się tu pobawić? Czy chciałbyś jakoś nawiązać do kwestii pochodzenia? Zainteresowała mnie możliwość zagrania gościa, który wywodzi się z rodziny robotniczej – kogoś, kto nie dostał od życia zbyt wielu okazji. Kogoś, kto poszedł w medycynę z zupełnie innych powodów.
Przypomnijmy, że nowego bohatera Wyle'a charakteryzowano już jako wspaniałego lekarza i nauczyciela, ale też człowieka z wieloma problemami i skrytymi ranami – m.in. stresem pourazowego po pandemii koronawirusa. W nowym wywiadzie aktor odniósł się i do tej kwestii.
— To gość, który prawdopodobnie nie powinien już wykonywać tej roboty, ale zmuszono go do niej w czasie COVID-u, a później pozostał w pracy, dźwigając na ramionach jej ciężar bez wsparcia w postaci terapii czy analizy, która wyregulowałaby jego zdrowie psychiczne. On nie czuje się na siłach, a [w serialu] spotkacie go w ciągu naprawdę kiepskiego dnia. Maska pewności siebie i kompetencji, którą na siebie zakłada, zaczyna mu się zsuwać. Widzimy, jaką cenę praktykowanie medycyny w ciągu COVID-u i w późniejszym czasie zapłacili niektórzy spośród pracowników służby zdrowia.
Przypomnijmy, że ekipa "The Pitt" zmierzyła się z pozwem ze strony spadkobierców Michaela Crichtona, pomysłodawcy "Ostrego dyżuru". Powodem wystosowania pozwu było wycofanie się z długotrwałych negocjacji w sprawie stworzenia nowej wersji kultowego serialu. Przypomnijmy, że pierwotnie filmowcy rzeczywiście pracowali nad wskrzeszeniem "Ostrego dyżuru", jednak z czasem pomysł zamienił się w inny projekt, który nie uznaje nazwiska Crichtona wśród twórców. Zdaniem wdowy po twórcy kultowego "ER" "inny projekt" – czyli właśnie "The Pitt" – to wciąż tak naprawdę planowany wcześniej powrót "Ostrego dyżuru", ale z kilkoma drobnymi zmianami.
A o czym dokładnie będzie "The Pitt"? Serial obiecuje realistyczną analizę wyzwań stojących przed pracownikami służby zdrowia w Ameryce, opowiedzianą z perspektywy bohaterów pierwszej linii frontu pracujących we współczesnym szpitalu w Pittsburghu. W trosce o autentyczność czas akcji każdego z odcinków pokrywa się z pojedynczą godziną jednej zmiany na ostrym dyżurze, czyli cały sezon rozegra się na przestrzeni 15 godzin. W dniu premiery otrzymamy dwa odcinki serialu. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, zerknijcie na ostatni zwiastun "The Pitt".
Obok Wyle'a w obsadzie są: Tracy Ifeachor ("Quantico") jako starsza rezydentka szpitala, dr Collins; Patrick Ball ("Prawo i porządek") jako dr Langdon, ulubiony lekarz wszystkich pacjentów; Supriya Ganesh ("Grown-ish") jako młodsza rezydentka, dr Mohan; Fiona Dourif ("Chucky") jako dr McKay, lekarka, która usiłuje połączyć pracę w szpitalu z samodzielną opieką nad synem; Taylor Dearden ("Sweet/Vicious") jako dr King, Isa Briones ("Star Trek: Picard") jako stażysta, dr Santos; Gerran Howell ("Suspicion") jako student 4. roku medycyny, Whitaker; Shabana Azeez ("In Limbo") jako Javadi, studentka 3. roku i Katherine LaNasa ("Truth Be Told") jako pielęgniarka Dana Evans.