"Pierścienie władzy" – po co Gandalfowi laska? Dlaczego czarodziej szuka jej w 2. sezonie serialu?
Jacek Werner
8 października 2024, 11:32
"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)
W 8. odcinku 2. sezonu "Pierścieni władzy" Nieznajomy odnalazł nie tylko swoją tożsamość, a również swoją czarodziejską laskę. Dlaczego jest ona tak ważna dla Istarich? Czy wspominał o tym Tolkien?
W 8. odcinku 2. sezonu "Pierścieni władzy" Nieznajomy odnalazł nie tylko swoją tożsamość, a również swoją czarodziejską laskę. Dlaczego jest ona tak ważna dla Istarich? Czy wspominał o tym Tolkien?
Finałowy odcinek 2. sezonu serialu "Pierścienie władzy" zdradził, że Nieznajomy (Daniel Weyman) to w istocie Gandalf Szary, kultowy czarodziej z prac Tolkiena i filmów Jacksona. Ważnym elementem odzyskania jego tożsamości było znalezienie laski. Jak duże znaczenie ma ona dla czarodzieja i jaką funkcję pełni?
Pierścienie władzy – czemu laska Gandalfa jest ważna?
Tolkien opisuje Gandalfa jako jednego z Majarów, wysłanych przez potężnych, niemal boskich Valarów do czuwania nad Śródziemiem – w gronie tym są jeszcze m.in. Saruman i Radagast. Możemy zatem założyć, że tak potężna istota nie potrzebuje laski do władania magią. Jaka zatem jest jej rola?
Brytyjski pisarz pozostawia w tym względzie sporo do interpretacji. W jego dziełach nigdy nie zostaje wyjaśnione, w jaki sposób działa magia Śródziemia i jak kluczowe jest dla niej posiadanie czarodziejskiego kostura. W książkach widzimy jednak, że Gandalf jest w stanie sięgać po nadprzyrodzone zdolności, nie korzystając z laski – bez niej pokonuje np. Balroga.
Z drugiej strony – przypomnijcie sobie scenę z "Dwóch wież", w której Gandalf udaje się na audiencję u króla Theodena, wówczas zmanipulowanego przez Sarumana. Bohaterowi udaje się przekonać strażników, by nie odbierali mu laski, co sugeruje, że w jakiś sposób wpływa ona jednak na jego moce. Również w "Dwóch wieżach" – tym razem w książce – otrzymujemy scenę, w której Gandalf niszczy laskę Sarumana, tym samym wyraźnie pozbawiając go dawnej potęgi.
Świat "Władcy Pierścieni" pozostawia nam zatem wiele do dopowiedzenia sobie, ilekroć chodzi o zasady sięgania po magię. W kontekście Gandalfa z "Pierścieni władzy" najlepiej będzie przyjąć teorię, że laska rzeczywiście wzmacnia magiczną siłę postaci, do której należy – co jednak istotniejsze: jest symbolem statusu istot zesłanych przez Valarów i ważnym elementem ich tożsamości. Dodajmy, że gdy Gandalf przeistacza się w Białego Czarodzieja w Trzeciej Erze Śródziemia, wzrastają jego mądrość i potęga, zaś laska staje się odzwierciedleniem tej przemiany. Możemy być też pewni, że kostur byłby bezużyteczny w rękach innej postaci niż ta, do której należy – to odróżnia go od "pospolitych" magicznych przedmiotów z opowieści fantasy.
A jak ma się do Tolkiena sama tożsamość Nieznajomego? Czy fakt, że to Gandalf, bardzo kłóci się z książkami? Skoro mowa o magicznych istotach Śródziemia, fani zastanawiali się – do niedawna – czy Mroczny Czarodziej to Saruman. Twórcy serialu zdradzili, czy to faktycznie możliwe.