Co łączy hobbitów Tolkiena z tymi z "Pierścieni władzy"? Serial wyjaśnił kluczowy zwyczaj niziołków
Jacek Werner
25 września 2024, 11:11
"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)
"W dziurze w ziemi mieszkał sobie hobbit" – pisał Tolkien. Tylko czemu w dziurze? 2. sezon "Pierścieni władzy" podsunął fanom, że zwyczaj niziołków z "Władcy Pierścieni" nie narodził się w Shire.
"W dziurze w ziemi mieszkał sobie hobbit" – pisał Tolkien. Tylko czemu w dziurze? 2. sezon "Pierścieni władzy" podsunął fanom, że zwyczaj niziołków z "Władcy Pierścieni" nie narodził się w Shire.
"Pierścienie władzy" próbują czasem po swojemu wypełniać luki w tolkienowskim legendarium. W 2. sezonie serial wytłumaczył, skąd wziął się zwyczaj hobbitów, by zamieszkiwać w ziemi. Wychodzi na to, że to tradycja stoorów poprowadziła hobbitów do wnętrza pagórków Shire.
Pierścienie władzy sezon 2 – czemu hobbici żyją w norach?
W 2. sezonie "Pierścieni władzy" Nori (Markella Kavenegh) i Poppy (Megan Richards) trafiają na zupełnie nowy szczep hobbitów. Choć stoorowie pojawili się też u Tolkiena, pisarz nigdy nie opisał dokładnie ich zwyczajów. Scenarzyści serialu zdecydowali się zrobić to za niego i to najwyraźniej wśród tych niziołków odszukać tradycję późniejszych hobbitów, by osiedlać się w domach wydrążonych w ziemi (smjalach – jak określał je Tolkien, zapożyczając słowo od staroangielskiego "smygel", czyli "nora ziemna").
Gundabel (Tanya Moodie), przywódczyni stoorów, wyjawiła w "Pierścieniach władzy", że niziołki osiedlają się w norach od wielu, wielu pokoleń – jest to zatem tradycja hobbitów, która sięga nie Shire'u, a niesprzyjających tolkienowskim "wszelkim wygodom" suchych i jałowych obszarów Rhûn. Wyjaśnienie to oczywiście mocno zaskakuje Nori, wywodzącą się ze szczepu niziołków, który prowadzi wędrowny tryb życia (i – swoją drogą – wywodzi sie od stoorów).
Choć drobiazg ten może umknąć w natłoku wydarzeń 2. sezonu, zwyczaj stoorów może być kolejną wskazówką, że w serialu zobaczymy kiedyś, skąd wzięli się hobbici z "Władcy Pierścieni". Przypomnijmy, że jeszcze parę tygodni bohaterowie rozmawiali o Sûza-t, ziemi obiecanej dla niziołków. Nieprzypadkowo, jest nim miejsce, które dobrze znacie z filmów.
Warto dodać, że sam Tolkien opisał stoorów jako jedną z trzech odmian niziołków – obok wspominanych harfootów wspomnijmy jeszcze o fallohidach, których potomkami są m.in. Frodo i Bilbo. Sporym odstępstwem od prac tego autora jest natomiast przeniesienie miejsca występowania stoorów. U Tolkiena były to okolice rzeki Anduiny, m.in. równina znaną jako Pola Gladden. Tymczasem w wersji serialowej niziołki zamieszkują położoną na Dalekim Wschodzie Śródziemia krainę Rhûn
Co czeka stoorów w dalszych odcinkach? Czy Nieznajomy (Daniel Weyman) przybędzie im z pomocą? A może zajmie się dalszymi poszukiwaniami swego przeznaczenia? Sprawdźcie, co serial zdradził nam o tożsamości Nieznajomego, a także kiedy 7. odcinek: Pierścienie władzy sezon 2 – kiedy kolejne odcinki.