Szokująca śmierć w 2. sezonie "Pierścieni władzy" ma ukryte znaczenie. Jak to się łączy z Tolkienem?
Jacek Werner
13 września 2024, 10:32
"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)
"Pierścienie władzy" rzadko decydują się na uśmiercanie ważnych postaci, ale właśnie po takie rozstrzygnięcie sięgnięto w 5. odcinku 2. sezonu. Tragiczna śmierć ma ukryty wymiar, który odszyfrowali fani Tolkiena. Spoilery.
"Pierścienie władzy" rzadko decydują się na uśmiercanie ważnych postaci, ale właśnie po takie rozstrzygnięcie sięgnięto w 5. odcinku 2. sezonu. Tragiczna śmierć ma ukryty wymiar, który odszyfrowali fani Tolkiena. Spoilery.
5. odcinek 2. sezonu serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" pokazał nam śmierć Valandila (Alex Tarrant), przyjaciela Isildura (Maxim Baldry) i porucznika lojalnie służącego pod dowództwem Elendila (Lloyd Owen). Jaką wagę niesie morderstwo tego bohatera w dalszej historii Śródziemia?
Pierścienie władzy – śmierć Valandila ma duże znaczenie
Valandil nie pojawił się w dziełach Tolkiena. A jednak, choć jego postać została stworzona przez scenarzystów "Pierścieni władzy", samo imię bohatera ma duże znaczenie w dziejach Śródziemia. Imię Valandil nosił bowiem trzeci władca Arnoru i Gondoru, królestw założonych przez númenorejczyków ocalałych zagładę wyspiarskiego mocarstwa. W kanonie Tolkiena młodziutki król objął władzę po śmierci swego ojca… Isildura.
Choć imię Valandil oznacza w języku elfów "Przyjaciela Valarów", wygląda na to, że "Pierścienie władzy" mogą chcieć pominąć ten element i bezpośrednio związać potomka Isildura ze zmarłym w 5. odcinku 2. sezonu porucznikiem – imię przyszłej postaci (jeśli w istocie zobaczymy ją w serialu) może zostać wybrane jako hołd dla poległego przyjaciela. Dodajmy, że w kanonie Tolkiena długowieczny król Valandil władał królestwami Arnoru i Gondoru przez 249 lat.
Serialowy Valandil umiera po tym, jak Kemen (Leon Wadham), syn Ar-Pharazôna (Trystan Gravelle), tchórzliwie dźga go mieczem w plecy – tragiczne zdarzenie niesie dodatkową wagę dla Elendila, który, jak sądzi, dopiero co utracił swego syna. Co oznacza to dla tego bohatera i jego przyszłych losów? Przypomnijmy, że burzliwe zdarzenia, do których dochodzi w Númenorze mogą doprowadzić do rychłego upadku tego królestwa.
Spekulowaliśmy ostatnio czy "Pierścienie władzy" pokażą, jak powstał Gondor, a nagłe działania Ar-Pharazôna i Kemena mocno sugerują, że nie zostało już zbyt wiele czasu, by Elendil otwarcie zbuntował się nowej władzy. Możemy przypuszczać, że śmierć Valandila popchnie go ku bardziej radykalnym decyzjom.
Choć przedstawienie historii upadku Númenoru i założenia Gondoru oznaczałoby mocne skompresowanie chronologii wydarzeń z prac Tolkiena, "Pierścienie władzy" najwyraźniej do tego właśnie dążą. Po drodze serial pokazuje nam kilka innych historii, mających doprowadzić do ukształtowania się świata znanego chociażby z filmów. Domyśliliście się np., o którą krainę chodziło hobbitom, gdy opowiadali o swojej ziemi obiecanej? A co łączy stoorów z Gollumem?
A jak wypada 2. sezon jako całość? Obejrzeliśmy już wszystkie osiem odcinków i o swoich wrażeniach pisaliśmy tutaj: Władca Pierścieni: Pierścienie władzy sezon 2 – recenzja. Kiedy premiera 5. odcinka "Pierścieni władzy"? Sprawdźcie, jak wygląda pełna rozpiska: Pierścienie władzy sezon 2 – kiedy kolejne odcinki?