Skąd wziął się Annatar w "Pierścieniach władzy"? Wyjaśniamy postać, którą przyjął Sauron w 2. sezonie
Jacek Werner
31 sierpnia 2024, 17:02
"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)
W 2. sezonie "Pierścieni władzy" Sauron porzucił miano Halbranda i skrył się pod innym imieniem. Skąd wziął się Annatar, Pan Darów, którym kazał się tytułować? Czy tak samo było w książkach J.R.R. Tolkiena?
W 2. sezonie "Pierścieni władzy" Sauron porzucił miano Halbranda i skrył się pod innym imieniem. Skąd wziął się Annatar, Pan Darów, którym kazał się tytułować? Czy tak samo było w książkach J.R.R. Tolkiena?
2. odcinek 2. sezonu serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" wprowadza na ekrany zupełnie nową inkarnację Saurona (Charlie Vickers). Antagonista serii Prime Video porzuca w nim miano Halbranda i przyjmuje tożsamość Annatara, istoty wysłanej rzekomo przez Valarów, by wspomóc elfów w walce z narastającym mrokiem.
Pierścienie władzy sezon 2 – Sauron jako elf Annatar
Czy nowy wizerunek Saurona to owoc inwencji twórczej scenarzystów serialu Prime Video? Jeśli zależy wam na wierności serialu względem prac J.R.R. Tolkiena, to możecie być spokojni. Przynajmniej pod tym względem. Annatar i jego rola w wydarzeniach Drugiej Ery Śródziemia mają bowiem źródło w książkowych pierwowzorach.
W 2. odcinku 2. sezonu "Pierścieni władzy" Sauron przedstawia się jako Annatar, Pan Darów, kowalowi Celebrimborowi (Charles Edwards), którego chce wmanipulować w pracę nad tytułowymi klejnotami. Podobnie odbyło się to też w opowieściach stworzonych przez Tolkiena.
W dziełach brytyjskiego pisarza czytaliśmy, że w Drugiej Erze przyszły arcywróg Wolnych Ludów Śródziemia przemierzał tę krainę jako Annatar (co w fikcyjnym języku elfów oznacza właśnie Pana Darów) – działo się to w latach po pokonaniu Morgotha. Właśnie pod postacią Annatara, wysłannika Valarów, Sauron chciał zaskarbić sobie zaufanie innych elfów. Choć nie udało mu się zmylić Gil-galada, Elronda i Galadrieli, zdołał omotać Celebrimbora, co w dłuższej perspektywie umożliwiło mu samodzielne wykucie Jedynego Pierścienia.
Screen Rant przypomina, że Tolkien nie opisał dokładnego wyglądu Annatara, ale określił go jako istotę o "wdzięcznym kształcie" (ang. "fair form") – pasuje zatem, że twórcy "Pierścieni władzy" uczynili z niego istotę, która kojarzy się widzom (i Celebrimborowi) z najwyżej postawionymi elfickimi władcami. W książkach Sauron, jako Annatar, podstępem walczył o władzę w Eregionie, w którym mieściła się kuźnia Celebrimbora – dodajmy jednak, że w dziełach Tolkiena knowania Pana Darów rozciągają się na długie lata. Tymczasem możemy spodziewać się, że serial spróbuje mocno ścieśnić te wydarzenia.
Annatar to nie jedyna forma, którą Sauron przyjmuje w 2. sezonie "Pierścieni władzy". W pierwszej scenie serialu gra go zupełnie inny aktor. Skąd taka decyzja twórców? Stoi za tym czas akcji prologu. Co jeszcze może zastanawiać w nowych odcinkach? Dowiedzcie się, dlaczego w 2. sezonie "Pierścieni władzy" nie ma Bronwyn i skąd decyzja o wycięciu z serialu ważnej postaci z dzieł Tolkiena.
Jak natomiast wypada 2. sezon jako całość? Widzieliśmy już wszystkie osiem odcinków i o swoich wrażeniach pisaliśmy tutaj: Władca Pierścieni: Pierścienie władzy sezon 2 – recenzja. Kiedy premiera następnego odcinka? Sprawdźcie, jak wygląda pełna rozpiska: Pierścienie władzy sezon 2 – kiedy kolejne odcinki?