Jak ważne są lata 50. w świecie "Fallouta"? Kyle MacLachlan mówi, jak dekada wpłynęła na jego rolę
Karol Urbański
13 kwietnia 2024, 10:43
"Fallout" (Fot. Amazon Prime Video)
Choć akcja "Fallouta" rozgrywa się w dalekiej przyszłości, w serialu mamy do czynienia z retrofuturyzmem – estetyką łączącą przeszłość z wyobrażeniami o przyszłości. W tej kwestii kluczowa okazała się dekada lat 50.
Choć akcja "Fallouta" rozgrywa się w dalekiej przyszłości, w serialu mamy do czynienia z retrofuturyzmem – estetyką łączącą przeszłość z wyobrażeniami o przyszłości. W tej kwestii kluczowa okazała się dekada lat 50.
Serial "Fallout" – tak jak seria gier, na podstawie której powstał – czerpie garściami z estetyki lat 50. W jaki dokładnie sposób odbija się to na opowieści? No i jak ważne było to dla aktorów? Odpowiedzią podzielił się Kyle MacLachlan.
Fallout – jak ważne są lata 50. w serialu? Czy to tylko ton?
W serialu "Fallout" MacLachlan wciela się w Hanka MacLeana, nadzorcę krypty 33, na którego poszukiwania rusza główna bohaterka, jego córka Lucy (Ella Purnell). W rozmowie z serwisem ComicBook kultowy aktor znany z "Miasteczka Twin Peaks" powiedział, jak ważne są lata 50. w "Falloucie".
— Cóż, chodziło nam o pewną jakość i ton. Można ogólnie powiedzieć, że [chodziło nam o] wrażliwość lat 50. – tę powojenną, pozytywną i optymistyczną [postawę Amerykanów]. "Możemy zrobić wszystko. Jesteśmy na fali wznoszącej". Te wszystkie postawy i ten ton wpłynęły oczywiście na Hanka i to jest duża część tego, kim jest ta postać.
Kontynuując swój wywód, MacLachlan argumentował, że ta specyficzna dla lat 50. postawa przechodzi na jego bohatera, a co za tym idzie wszystkich wokół niego, czyli mieszkańców krypt, którzy żyją według tych samych zasad, co grany przez niego nadzorca.
— Więc ton tego wszystkiego naprawdę wpływa na postać, to znaczy to, kim jest ta postać i jakimi wartościami się kieruje. To było jednak wspierane przez to, co [działo się] wokół [niego]. Był po prostu bardzo dumny z tego, jak krypta się sprawowała, jak wyglądała i z tego, że ludzie czerpali dumę ze swojej pracy. Robili tam dobre rzeczy i dobre uczynki. Myślę, że to właśnie miało wpływ.
Akcja serialu "Fallout" rozgrywa się w 2296 roku, w postapokaliptycznym Los Angeles. Jako widzowie wyruszamy wraz z Lucy z wnętrza krypty na powierzchnię w poszukiwaniu Hanka. W międzyczasie poznajemy też innych bohaterów, takich jak Ghul (Walton Goggins) czy Maximus, rycerz Bracwa Stali (Aaron Moten).
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o kulisach serialu, sprawdźcie, jak serial "Fallout" wiąże się z grami. Możecie też dowiedzieć się, co okazało się dla twórców największym wyzwaniem przy adaptacji "Fallouta". A co my sądzimy o produkcji Amazona? Sprawdźcie tutaj: Fallout – recenzja serialu.