Szykuje się gigantyczna fuzja Warner Bros. Discovery i Paramountu. Co to oznacza dla rynku streamingu?
Karol Urbański
21 grudnia 2023, 10:02
"Yellowstone"/"Ród smoka" (Fot. Paramount Network/HBO)
Jeśli plotki o fuzji Warner Bros. Discovery i Paramountu okażą się prawdą, w kolejnych miesiącach możemy zaobserwować ogromne zmiany na rynku streamingowym.
Jeśli plotki o fuzji Warner Bros. Discovery i Paramountu okażą się prawdą, w kolejnych miesiącach możemy zaobserwować ogromne zmiany na rynku streamingowym.
W mediach zahuczało od doniesienia, jakoby Warner Bros. Discovery miał połączyć się z Paramountem. Co oznaczałaby potencjalna fuzja obu firm dla rynku streamingowego? Jaki wpływ miałoby to połączenie na widzów?
Warner Bros. Discovery i Paramount – czy będzie fuzja?
O możliwości połączenia medialnych korporacji informuje serwis Axios, na łamach którego czytamy, że doszło do spotkania między dyrektorami generalnymi obu firm. David Zaslav stojący na czele Warner Bros. Discovery miał spotkać się z Bobem Bakishem z Paramount Global we wtorek 19 grudnia w Nowym Jorku, gdzie w ciągu kilkugodzinnego spotkania obaj mieli dyskutować o wzajemnych korzyściach fuzji.
Choć jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, by mówić o oficjalnym połączeniu obu korporacji, potencjalna fuzja najprawdopodobniej miałaby ogromny wpływ na rynek streamingowy. W jej wyniku przypuszczalnie doszłoby do połączenia platformy streamingowej Max (w Polsce wciąż dostępnej jako HBO Max) z Paramount+ (treści należące do tego serwisu są w naszym kraju dostępne na SkyShowtime).
Połączona usługa stanowiłaby poważne wyzwanie dla najważniejszych konkurentów Warner Bros. Discovery na rynku streamingowym, czyli Netfliksa i Disney+. Wśród marek firmy Zaslava są przecież m.in. DC, HBO, Cartoon Network czy TNT, zaś do Paramountu należą m.in. Showtime, CBS, Nickelodeon czy Comedy Central. Co więcej, obie firmy posiadają również mniejszościowe udziały w sieci The CW.
Fuzja może zatem oznaczać, że w przyszłości seriale takie jak "Ród smoka", "The Last of Us" i "Yellowstone" (razem z licznymi spin-offami) będą dostępne na jednej połączonej platformie streamingowej. Połączenie obu korporacji może tym samym zagrozić istnieniu wspomnianego wyżej serwisu SkyShowtime.
Warto nadmienić, że jeśli fuzja rzeczywiście doszłaby do skutku, firmy nie byłyby równorzędnymi stronami. Rynkowa wartość Warner Bros. Discovery wynosi ok. 29 mld dolarów, podczas gdy Paramount Global warte jest nieco ponad jedną trzecią tej sumy, czyli ok. 10 mld dolarów. Jak zauważa część obserwatorów, ruch mógłby rozpocząć trend kolejnych fuzji medialnych gigantów, które w wyniku połączenia Warnera i Paramountu mogłyby stracić na swej pozycji.
Inną głośną fuzją, która doszła do skutku w ostatnich miesiącach, było połączenie Disneya z Hulu. Dodajmy, że zarówno Warner Bros. Discovery, jak i Paramount są wynikami wcześniejszych fuzji. Pierwsza firma powstała w wyniku połączenia WarnerMedia i Discovery w 2022 roku, natomiast Paramount Global powstał na skutek fuzji CBS Corporation i Viacomu.