Kostiumy i rekwizyty z "The Crown" na sprzedaż. Ile kosztuje słynna sukienka zemsty Diany z 5. sezonu?
Karolina Noga
23 listopada 2023, 11:13
"The Crown" (Fot. Netflix)
Na Netfliksie zadebiutowała pierwsza część finałowego sezonu "The Crown", tymczasem twórcy chcą wykorzystać koniec serialu w celach charytatywnych – za pieniądze ze sprzedaży rekwizytów chcą ufundować stypendium.
Na Netfliksie zadebiutowała pierwsza część finałowego sezonu "The Crown", tymczasem twórcy chcą wykorzystać koniec serialu w celach charytatywnych – za pieniądze ze sprzedaży rekwizytów chcą ufundować stypendium.
Co dzieje się z kostiumami i rekwizytami, gdy serial dobiega końca? Czasami aktorzy zabierają coś do domu, czasem cenne przedmioty trafiają do muzeum, a czasem – jak w przypadku "The Crown" – zostają one wystawione na sprzedaż. Co dokładnie można kupić i za jaką cenę?
The Crown – sprzedaż kostiumów i rekwizytów
Jak podaje serwis Deadline, odpowiedzialna za produkcję "The Crown" brytyjska firma Left Bank Pictures zlicytuje prawie 450 rekwizytów i kostiumów z serialu Netfliksa, a zyski przeznaczy na ufundowanie stypendium w National Film and Television School (NFTS) na kolejne 20 lat. Oszacowano, że podczas aukcji zostanie zebrana kwota ok. 1 mln funtów, czyli blisko 5 mln złotych.
Dom aukcyjny Bonhams rozpocznie sprzedaż 7 lutego 2024 roku, a do zdobycia będzie 150 przedmiotów. Kolejne 300 przedmiotów zostanie sprzedanych online 8 lutego. Wśród rzeczy wystawionych na aukcji znajdzie się m.in. "sukienka zemsty" księżnej Diany, którą w serialu nosiła Elizabeth Debicki – jej koszt oszacowano na ok. 12 tysięcy funtów (60 tysięcy złotych) – a także Złota Karoca (Gold State Coach), różdżka barmańska do szampana Królowej Matki za co najmniej 60 funtów (300 złotych) i para porcelanowych piesków corgi za 200 funtów (ok. 1000 złotych).
— To był zaszczyt dla mnie i dla wszystkich w Left Bank Pictures, że mogliśmy znaleźć się w samym sercu serialu "The Crown". Jego ogromny światowy sukces ma wiele wspólnego ze współpracą z najlepszymi kreatywnymi i produkcyjnymi talentami w tym kraju, i chcemy zainwestować zyski z tej wspaniałej aukcji w kolejne pokolenie talentów filmowych i telewizyjnych.
NFTS była częścią historii "The Crown" od samego początku, a wielu jej absolwentów przyczyniło się do produkcji serialu na przestrzeni lat. Od dawna podziwiam etos i naukę w tej szkole i osobiście ją wspieram. Jestem więc podekscytowany, że spuścizną "The Crown" będzie zapewnienie tak dużego wsparcia finansowego dla tak wielu studentów NFTS w ciągu najbliższych kilku dekad – powiedział Andy Harries, dyrektor generalny Left Bank Pictures i producent "The Crown".
Tymczasem 6. sezon "The Crown" wzbudza wiele kontrowersji – dawny przedstawiciel prasowy Mohameda Al-Fayeda wydał oświadczenie, w którym powiedział, że pokazane w serialu kulisy romansu Diany i Dodiego to zwykłe bzdury, a brytyjskie media nie pozostawiają suchej nitki na nowych odcinkach.