Finał "The Last of Us" odpowiedział na istotne pytanie. Dlaczego Ellie jest odporna na kordycepsa?
Karolina Noga
14 marca 2023, 10:02
"The Last of Us" (Fot. HBO)
W świecie "The Last of Us" wystarczy ugryzienie lub zadrapanie od zarażonej osoby, aby też zostać zainfekowanym, tymczasem Ellie jest odporna. Finałowy odcinek wyjaśnił dlaczego. Uwaga, dalej będą spoilery.
W świecie "The Last of Us" wystarczy ugryzienie lub zadrapanie od zarażonej osoby, aby też zostać zainfekowanym, tymczasem Ellie jest odporna. Finałowy odcinek wyjaśnił dlaczego. Uwaga, dalej będą spoilery.
Za nami finałowy odcinek "The Last of Us", który odpowiedział na pytanie dręczące nawet fanów gry – dowiedzieliśmy się, co powoduje, że Ellie jest odporna na kordycepsa. Tajemnicę wyjaśnił początek 9. odcinek, a o co dokładnie chodzi?
The Last of Us – czemu Ellie jest odporna na kordycepsa?
Na początku odcinka poznajemy matkę Ellie, Annę (Ashley Johnson, czyli oryginalna Ellie z gry), która jest w zaawansowanej ciąży i za chwilę ma urodzić. Kobieta, ścigana przez zarażonych, kryje się w opuszczonym domu, w którym spodziewała się spotkać znajomych ze Świetlików. Niestety, rebeliantów tam nie ma, a Anna zamyka się w pokoju na piętrze. Na jej trop wpada jeden z zarażonych, który przystępuje do ataku. Kobieta daje radę go zabić, ale wskutek silnego stresu i adrenaliny, zaczyna rodzić.
Dosłownie w trakcie porodu Anna orientuje się, że została ugryziona – i wbrew temu, co dwukrotnie podkreśliła rozmawiając chwilę później ze swoją przyjaciółką, dobrze nam znaną Marlene (Merle Dandridge), wcale nie odcięła pępowiny, zanim do tego doszło. I to właśnie dlatego Ellie jest odporna – pępowina, która dostarcza dziecku składniki odżywcze, przeniosła także obecnego już w organizmie jej matki kordycepsa.
W późniejszej części odcinka Marlene tłumaczy Joelowi, że zdaniem lekarza Świetlików kordyceps, który był w organizmie Ellie od momentu jej narodzin, stał się rodzajem "chemicznego przekaźnika". Działa on trochę jak bariera i za każdym razem, gdy do ciała dziewczyny dostaje się kordyceps, nowe grzyby "myślą", że jest już zarażona, czyniąc ją odporną na skutki potencjalnej infekcji.
Chirurg Świetlików wierzył, że usuwając kordycepsa z ciała Ellie – i tym samym ją uśmiercając, bo kordyceps rozwija się w jej mózgu – jest w stanie wyprodukować więcej chemicznych przekaźników i za pomocą szczepionki uodpornić większą populację.
Serialowa adaptacja "The Last of Us" rozwinęła wątek kordycepsa – początek 2. odcinka wyjaśnił, jak zaczęła się pandemia, z kolei scena otwierająca serial przedstawiła zagrożenie z naukowego punktu widzenia. 2. sezon został już zamówiony, a w oczekiwaniu na informacje możecie przeczytać naszą recenzję finału "The Last of Us".