Jak szybko kordyceps zmienia człowieka w zombie? Poznajcie cztery stadia infekcji z "The Last of Us"
Karolina Noga
25 stycznia 2023, 14:02
"The Last of Us" (Fot. HBO)
2. odcinek "The Last of Us" pt. "Zarażeni" jaśniej przedstawił widzom to, jak infekcja zmienia człowieka oraz jakie są stadia infekcji. Wyjaśniamy, co dzieje się na każdym etapie i jakie są typy zarażonych.
2. odcinek "The Last of Us" pt. "Zarażeni" jaśniej przedstawił widzom to, jak infekcja zmienia człowieka oraz jakie są stadia infekcji. Wyjaśniamy, co dzieje się na każdym etapie i jakie są typy zarażonych.
Początek 2. odcinka wyjaśnił, jak zaczęła się pandemia w "The Last of Us", a w trakcie jego trwania Joel (Pedro Pascal) i Tess (Anna Torv) zapoznają Ellie (Bella Ramsey) ze szczegółami na temat zarażonych. Dowiadujemy się, że zainfekowani mogą poruszać się jak w roju i "obudzenie" jednego może spowodować przebudzenie dziesiątek w innym miejscu, więc otwarte przestrzenie są niebezpieczne. A jakie są stadia infekcji?
The Last of Us – co się dzieje po zarażeniu? Stadia infekcji
Jak w 1. odcinku "The Last of Us" pt. "Gdy zgubisz się w ciemności" wyjaśnia doktor Neuman (John Hannah), kordyceps przejmuje ciało zarażanego i zaczyna go kontrolować. Żywi się ofiarą od wewnątrz, ale człowiek nie umiera – pasożyt powstrzymuje ciało przed rozkładem. W serialu można zarazić się poprzez ugryzienie bądź swego rodzaju "pocałunek", a plakat w siedzibie FEDRA informuje nas, jak długo rozprzestrzenia się infekcja w zależności od miejsca ugryzienia.
Szyja, głowa i twarz są zajęte przez grzyba w ciągu 5 do 15 minut. Tors, ramiona, ręce i dłonie potrzebują od 2 do 8 godzin, a nogi i stopy – od 12 do 24 godzin. Początkowe objawy zarażenia to kaszel, plątanie się języka, spazmy mięśni oraz wahania nastroju. Osoba zarażona może żyć, a raczej wegetować, bardzo długo, czasem latami.
Osoby w pierwszym stadium infekcji nazywa się biegaczami – wyglądają prawie jak zwyczajni ludzie, ale ich skóra staje się blada i widoczne są ślady grzyba. Biegacze cechują się ogromną agresją, są szybcy (chociaż niezdarni) i często atakują w grupach. Najwięcej biegaczy mogliśmy zobaczyć w 1. odcinku – właśnie w tym stadium infekcji znajdowała się sąsiadka Millerów, oraz zarażony, który gonił Sarah (Nico Parker) i Joela.
Zainfekowani w drugim stadium, w które wchodzi się po około dwóch tygodniach, to tzw. czyhacze. Wykorzystują otoczenie, by się ukryć i zaatakować swoją ofiarę znienacka. Na ich ciele pojawiają się już fragmenty grzyba.
Zarażonych w trzecim stadium – czyli ok. rok po zarażeniu – pokazał 2. odcinek. To tzw. klikacze – takie "osoby" mają obrośniętą grzybem głowę, przez co tracą wzrok. Mają za to wyostrzony słuch. Klikacze poznają otoczenie za pomocą charakterystycznych dźwięków i używają echolokacji do znalezienia ofiar. Są bardzo zaciekli i zabójczy.
W czwartym stadium zainfekowanych nazywa się purchlakami i potrzeba lat, by zarażony się nim stał. Jego całe ciało jest wówczas porośnięte grzybem, przez co jest wolniejszy – ale niesamowicie silny. W grze purchlaki potrafią odrywać fragmenty grzyba, które wybuchają po trafieniu w cel.
Warto wspomnieć, że nawet po śmierci ciała grzyb dalej będzie rosnąć. Takiego osobnika znajdują Joel i Tess w 1. odcinku serialu. W grze grzyb staje się wówczas owocnikiem, który wydziela zarodniki – dlatego bohaterowie oryginału używają masek przeciwgazowych. W serialu z tego zrezygnowano, choć zarodniki jeszcze mogą się pojawić.
HBO podzieliło się zwiastunem 3. odcinka "The Last of Us", w którym pojawiają się Bill (Nick Offerman, "Parks and Recreation") i Frank (Murray Barlett, "Biały Lotos"). W oczekiwaniu na ciąg dalszy możecie przeczytać, jak zmieniono w serialu los Tess.