Jak zaczęła się pandemia w "The Last of Us"? Twórcy potwierdzają teorię fanów – jak bardzo serial różni się od gry?
Karolina Noga
24 stycznia 2023, 11:14
"The Last of Us" (Fot. HBO)
Po 1. odcinku "The Last of Us" w sieci pojawiło się pełno teorii dotyczących tego, jak zaczęła się pandemia i w jaki sposób rozprzestrzeniła się tak szybko. W 2. odcinku twórcy potwierdzili domysły. Spoilery.
Po 1. odcinku "The Last of Us" w sieci pojawiło się pełno teorii dotyczących tego, jak zaczęła się pandemia i w jaki sposób rozprzestrzeniła się tak szybko. W 2. odcinku twórcy potwierdzili domysły. Spoilery.
Na początku 1. odcinka "The Last of Us" życie w Teksasie, gdzie rozpoczyna się akcja serialu HBO, toczyło się spokojnym rytmem – ale niebezpieczeństwo już wisiało w powietrzu. W ciągu kilku godzin na ulicach pojawili się zarażeni, a świat, jaki znamy, zmienił się o 180 stopni. Fani próbowali rozpracować, jak zaczęła się pandemia. 2. odcinek serialu pt. "Zarażeni" ukazał początki, a twórcy skomentowali wydarzenia.
The Last of Us odcinek 2 – jak zaczęła się pandemia?
Zgodnie z teorią – wszystko rozpoczęło się od zakażonej mąki z Indonezji. W otwarciu 2. odcinka "The Last of Us" przenosimy się do Dżakarty, gdzie poznajemy profesorkę mykologii, czyli nauki o grzybach z indonezyjskiego uniwersytetu. Ibu Ratna (Christine Hakim) zostaje nagle zabrana przez wojsko do tajnego laboratorium w celu zbadania szczepu kordycepsa pobranego od człowieka. Okazuje się, że pochodzi on z ciała kobiety, która pracowała w fabryce mąki i zaatakowała swoich współpracowników.
Twórcy serialu Neil Druckmann i Craig Mazin rozmawiali o 2. odcinku z serwisem Variety, gdzie skomentowali pomysł z fabryką mąki. Czemu w ogóle zdecydowali się zagłębić w początki pandemii, skoro gra właściwie tego nie robi?
— Wszystko, co widzieliśmy w grze, było z perspektywy trzech postaci – [córki Joela] Sarah, Joela i Ellie, to wszystko. Tutaj mamy możliwość opuszczenia tych postaci i pokazania paru innych rzeczy, ale zawsze ważne było, by nigdy nie powiedzieć: "OK, oto pacjent zero, dokładne pochodzenie." Wiele z tego opiera się na podpowiedziach. Craig przychodził do mnie ze swoimi milionami pytań, typu: "jak to coś się rozprzestrzeniło?".
Mieliśmy jedną podpowiedź w grze, w gazecie, którą podnosicie jako Sarah, gdzie jest sugestia, że były skażone produkty. Rozmawialiśmy o tym: jak to by się rozprzestrzeniło? Gdzie by się to zaczęło? Odkrywamy coraz więcej z 1. odcinka, w którym daliśmy wskazówki, że to mogłoby się skończyć zupełnie inaczej dla Millerów, gdyby zrobili te naleśniki. Teraz widzimy trochę więcej z tego, jak to się zaczęło – powiedział Neil Druckmann, współtwórca zarówno serialu, jak i gry.
Z kolei Craig Mazin odniósł się do fanowskich teorii. Widzowie odgadli, że może chodzić o mąkę, ponieważ Sarah i Joel nie zrobili naleśników, nie częstowali się także herbatnikami i ciastkami od sąsiadów, którzy niedługo potem okazali się zarażeni.
— Kiedy ona [mykolożka] mówi o tym, gdzie ci ludzie pracowali i co się działo w tej fabryce – tak, to całkiem jasne, że to właśnie się dzieje. Podobał nam się pomysł z nauką i staramy się jak najlepiej, żeby nasze badania wszystko łączyły. [Mykolożka] pyta, gdzie to się stało, a facet mówi, że w fabryce mąki po zachodniej stronie miasta. Zdecydowanie o tym mówimy – w Dżakarcie znajduje się największy na świecie młyn – więc to jest świetna teoria i myślę, że ludzie powinni dalej za nią podążać.
W oficjalnym podcaście "The Last of Us" Mazin dodał, że zależało im, aby pokazać "trochę origin story" kordycepsa i samego początku pandemii. "Chcieliśmy też pokazać, że to było globalne, to nie działo się tylko w Ameryce. To był cały świat" – powiedział.
The Last of Us – jak serial zmienił początki pandemii?
W grze sytuacja wyglądała nieco inaczej. Przede wszystkim – twórcy nie zagłębiali się tak bardzo w początki pandemii. Parę informacji możemy wywnioskować z gazety, którą znajdujemy w domu Joela i Sarah. Jak czytamy, kordyceps zaczął zarażać ludzi poprzez zainfekowane nim uprawy. Następnie ludzie zaczęli zarażać się poprzez ugryzienia. We fragmencie jest także powiedziane, że zainfekowane rośliny zostały wycofane z półek, ale wirus zaczął rozprzestrzeniać się w Ameryce Środkowej i Meksyku.
Za dzień wybuchu pandemii w grze uznano 26 lub 27 września – zależności od strefy czasowej – 2013 roku i nazwano go Dniem Zero. Przypomnijmy, że w serialu zmieniono oś czasu – umiejscowiona w Indonezji akcja otwarcia 2. odcinka dzieje się 24 września 2003 roku, a wydarzenia z Sarah i Joelem mają miejsce dwa dni później, 26 września.
W oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń zobaczcie zwiastun 3. odcinka "The Last of Us", w którym do akcji wkraczają Bill (Nick Offerman, "Parks and Recreation") i Frank (Murray Barlett, "Biały Lotos"). Ich historia również ma zostać znacznie rozszerzona w porównaniu do gry.