Gwiazda "The Crown" chce nagród neutralnych płciowo. "Mam nadzieję, że w przyszłości tak będzie" – mówi Emma Corrin
Agata Jarzębowska
28 listopada 2022, 15:01
"The Crown" (Fot. Netflix)
Emma Corrin, grająca księżną Dianę w 4. sezonie "The Crown" chce, by najważniejsze nagrody w branży filmowej i telewizyjnej miały kategorie neutralne pod względem płci.
Emma Corrin, grająca księżną Dianę w 4. sezonie "The Crown" chce, by najważniejsze nagrody w branży filmowej i telewizyjnej miały kategorie neutralne pod względem płci.
Emma Corrin, najlepiej znana szerokiemu gronu widzów dzięki roli księżnej Diany w 4. sezonie "The Crown", podjęła temat kategoryzacji nagród aktorskich pod względem płci. Aktorka ma nadzieję, że największe gale zdecydują się na zmianę nazw i stworzenie nagród neutralnych pod względem tożsamości płciowej.
Emma Corrin z The Crown chce nagród neutralnych płciowo
Emma Corrin w 2021 roku przyznała, że jest osobą niebinarną. Corrin używa zaimków they/them (oni/im), ale nadal akceptuje też zwroty she/her (ona/jej). Aktorka, która zdobyła Złoty Glob i była nominowana do Emmy za rolę w "The Crown", w rozmowie z BBC News wyraziła nadzieję, że najbardziej prestiżowe gale w przemyśle filmowym i telewizyjnym zdecydują się na neutralność w nagrodach aktorskich.
— Mam nadzieję, że w przyszłości tak się stanie. Nie sądzę, aby kategorie były w tej chwili wystarczająco inkluzywne.
Corrin nie ukrywa, że konieczność sprecyzowania, w jakiej kategorii ma startować, męskiej czy żeńskiej, sprawia jej problemy i chciałaby nie mieć w przyszłości tego dylematu.
— Trudno mi w tej chwili usprawiedliwić bycie niebinarnym i bycie nominowanym w kategoriach kobiecych. Jeśli chodzi o kategorie – czy musimy precyzować, czy jesteś nominowany do roli kobiecej, czy męskiej?
Corrin uważa, że sama dyskusja nie wystarczy i większa reprezentacja powinna być widoczna w serialach i filmach. Jest przekonana, że tylko to może coś zmienić.
— Możesz dyskutować o nagrodach i reprezentacji, ale tak naprawdę rozmowa musi dotyczyć zwiększenia reprezentacji w samym materiale, w treściach, które widzimy, dla osób niebinarnych, dla osób queer, dla osób transpłciowych, ponieważ uważam, że wtedy to dużo zmieni.
Od 2012 roku nagrody neutralne płciowo przyznaje Grammy, a w 2022 podobny ruch wykonały Brit Awards, tworząc ogólną kategorią "artysta roku". Nagrodę wygrała Adele, a w swoim przemówieniu nawiązała do tej zmiany:
— Rozumiem, dlaczego zmieniła się nazwa tej nagrody, ale naprawdę kocham być kobietą i artystką. Kocham. Jestem z nas naprawdę dumna.
Rzecznik nagród BAFTA z kolei powiedział, że organizacja jest zaangażowana w "proaktywne i przemyślane konsultacje na ten temat". Uważa się także, że Akademia Filmowa, czyli organizacja stojąca za Oscarami, również prowadzi swoje badania na ten temat.