Jak bardzo "Ród smoka" różni się od książki Martina? Oto 10 największych zmian wprowadzonych w serialu
Agata Jarzębowska
13 listopada 2022, 14:02
"Ród smoka" (Fot. HBO)
Jak bardzo różni się "Ród smoka" od książki "Ogień i krew" George'a R.R. Martina? Zebraliśmy 10 największych zmian fabularnych, jakie wprowadzili twórcy serialu HBO.
Jak bardzo różni się "Ród smoka" od książki "Ogień i krew" George'a R.R. Martina? Zebraliśmy 10 największych zmian fabularnych, jakie wprowadzili twórcy serialu HBO.
Chociaż "Ród smoka" dość wiernie szedł śladami książki "Ogień i krew" George'a R.R. Martina i nie pomijał najważniejszych wydarzeń, twórcy siłą rzeczy musieli wprowadzić jakieś zmiany. Od motywacji bohaterów aż przez sposoby ich śmierci. Oto 10 najistotniejszych zmian, jakie wprowadzono do fabuły serialu.
Ród smoka — rządy Viserysa I Targaryena
Serialowy król Viserys różni się od książkowego do tego stopnia, że sam George R.R. Martin stwierdził, że ten serialowy jest znacznie lepszy. W serialu zobaczyliśmy go jako poczciwego, pokojowo nastawionego, choć mało zaradnego króla, któremu zależało tylko na tym, by jego rodzina się w końcu pogodziła. W "Ogniu i krwi" Viserys był kochanym przez lud królem, który wystawiał wiele przyjęć i zapewnił pokojowe rządy.
Viserys w książce również bardzo się roztył, co praktycznie uniemożliwiało mu siadanie na Żelaznym Tronie. Co ciekawe, konieczność usunięcia palców nastąpiła dopiero po uznaniu Lucerysa dziedzicem Driftmarku. Król poślizgnął się i skaleczył o Żelazny Tron. Nigdy więcej nie próbował na nim siadać. Viserys nigdy jednak nie zachorował na trąd, a wszystkie jego problemy zdrowotne brały się z otyłości.
Ród smoka — śmierć króla Viserysa I Targaryena
Serial bardzo łagodnie potraktował Viserysa (Paddy Considine) po jego śmierci. Nie odczuliśmy czasu, jaki upłynął, zanim Zieloni podjęli wszystkie niezbędne decyzje. W książce ciało króla gniło w łóżku przez siedem (!) dni i było już nawet podgryzane przez głodne szczury. Zwłoki króla zostały zabrane z komnaty, dopiero gdy upewniono się, że koronacja Aegona przebiegnie bez przeszkód.
Ród smoka — śmierć Laenora Velaryona
W serialu widzieliśmy, jak śmierć Laenora (John Macmillan) została sfingowana. "Zazdrosny" kochanek Laenora wszczął z nim "bójkę" przy świadku, a gdy ten pobiegł po pomoc, do ognia wrzucono ciało innego mężczyzny, tak by nie dało się zidentyfikować zwłok. Finalnie Laenor ze swoim kochankiem odpłynęli za morze, uwalniając się od duszącego życia na dworze. Dzięki temu Rhaenyra (Emma D'Arcy) i Daemon (Matt Smith) mogli wziąć ślub, jednocząc swoje rodziny.
W książce kochanek Laenora, Ser Qarl (Arty Froushan), naprawdę wyzywa go na pojedynek na zaludnionym placu — w wyniku którego książę zostaje zabity. Narratorzy "Ognia i krwi" zakładają, że za zleceniem zabicia Laenora stał Daemon, ale nie mają na to żadnych dowodów.
Ród smoka — życie i śmierć Laeny Velaryon
W książce Laena (Nanna Blondell) była bardzo blisko z księżniczką Rhaenyrą i cała trójka — razem z Daemonem — spędzała ze sobą dużo czasu. Podobnie jak w serialu, Laena zmarła w wyniku komplikacji przy porodzie, jednak całe zdarzenie przebiegło całkowicie inaczej.
Laena urodziła syna, niemowlę było jednak zniekształcone i zmarło godzinę po porodzie. Rhaenyra towarzyszyła swojej przyjaciółce, którą męczyła wysoka gorączka. Pomimo wezwanego przez księżniczkę maestera, temperatura nie chciała spaść. Laena czując, że umiera, zdecydowała spróbować po raz ostatni polecieć na swoim smoku — niestety nigdy jej się to nie udało. Kobieta spadła ze schodów i zmarła w wyniku poniesionych obrażeń.
Ród smoka — niechęć Aegona do rządzenia
W serialu widzimy, że Aegon (Tom Glynn-Carney) wcale nie chce zasiadać na tronie. Co więcej, jego brat Aemond (Ewan Mitchell) wyraźnie nim gardzi i uważa siebie za dużo lepszego kandydata na króla. Jednak sukcesja rządzi się swoimi prawami i Aemond pokornie sprowadza Aegona przed oblicze Alicent (Olivia Cooke), pomagając tym samym przeprowadzić koronację brata.
Tymczasem w "Ogniu i krwi" Aegon uważał, że nadaje się na władcę i bardzo chętnie włożył koronę na głowę. Sam Aemond z kolei nigdy nie przejawiał pogardy dla brata i nie twierdził, że to on powinien rządzić Westeros.
Ród smoka — koronacja Aegona II Targaryena
W przeciwieństwie do serialu, w książce koronacja Aegona na króla odbyła się bez większych rewelacji. W obu przypadkach na koronę założył mu Ser Criston Cole (Fabien Frankel), zyskując przydomek Twórcy Królów. Z kolei Rhaenys Targaryen została najpierw uwięziona, by nie ostrzegła Rhaenyry, a potem cichaczem ją przewieziono z Królewskiej Przystani na Smoczą Skałę.
W serialu Rhaenys (Eve Best) nie ucieka po ciuchu. Przebija podłogę na grzbiecie smoka i przez krótką chwilę wydaje się, że może wszystko zakończyć jednym słowem: "dracarys!". Księżniczka nie tylko zakłóca samą koronację i zagraża świeżo koronowanemu Aegonowi i jego rodzinie, ale zabija też wielu niewinnych ludzi, którzy zostali zebrani, by poznać swojego nowego króla.
Ród smoka — Bezimienny Sztylet w serialu i książce
Bezimienny sztylet (The Catspaw Dagger) kojarzony jest przede wszystkim z "Gry o tron". Miał go niedoszły zabójca Brana, a jego wcześniejszym właścicielem był Tyrion (Peter Dinklage) — przez co podejrzenie o zlecenie zamachu padło na Lannisterów. W końcu trafił on w ręce Aryi (Maisie Williams), która zabiła nim Nocnego Króla. Jednak samo pochodzenie sztyletu było nieznane.
W serialu sztylet posiada król Viserys i prezentuje Rhaenyrze (Milly Alcock) umieszczone na nim słowa Pieśni Lodu i Ognia. Tym samym sztyletem Alicent atakuje księżniczkę, gdy Aemond traci oko. Z kolei w "Ogniu i krwi" sam sztylet nigdy się nie pojawia.
Ród smoka — spadkobierczyni Rhaenyra
Pomimo że zarówno w książce, jak i w serialu, Rhaenyra zostaje przez Viserysa mianowana swoją spadkobierczynią i przyszłą królową, by odebrać prawo do tronu Daemonowi, cała reszta znacząco się różni.
W serialu Viserys wyraźnie nie jest zadowolony, że księżniczka próbuje brać udział w Małej Radzie, regularnie ją odsyła i wręcz wydaje się zachęcać innych, by podważali jej zdanie. Choć finalnie król wspierał Rhaenyrę jako swoją następczynię, młoda księżniczka nie miała tak łatwo. W książce było inaczej — Viserys aktywnie przygotowywał córkę do objęcia tronu. Zapraszał ją na spotkania Małej Rady i siedziała ona u stóp tronu, gdy organizowane były spotkania z dworem.
Ród smoka — rola Larysa Stronga w serialu i książce
Serial zmienił Larysa Stronga (Matthew Needham) w odpowiednika Littlefingera (Aidan Gillen) i Varysa (Conleth Hill), który od samego początku sprawnie wkupił się w łaski królowej Alicent, a potem wyraźnie potrafił nią manipulować.
W książce dużo większe znaczenie miał jego brat Harwin i ojciec Lyonel. Rola Larysa zwiększa się dopiero po śmierci króla Viserysa, ale nigdy nie był on aż tak sprytny — zwyczajnie pomagał Alicent w różnego rodzaju działaniach. Był on co prawda posądzany (razem z Daemonem, Corlysem i Viserysem) o zabicie Harwina i Lyonela, jednak nigdy nic nie zostało nikomu udowodnione, a historycy "Ognia i krwi" nigdy nie interesowali się nim jakoś szczególnie.
Ród smoka — śmierć księcia Lucerysa w finale
W serialu widzieliśmy, jak Aemond podpuszcza Vhagar do pościgu za młodszym bratankiem, chcąc go mocno nastraszyć. Całość kończy się rozerwaniem na strzępy niewielkiego Arraxa z Lucerysem (Elliot Grihault) na grzbiecie, ponieważ Aemond stracił panowanie nad rozdrażnioną i dużo większą bestią.
W książce Aemond zostaje podpuszczony przez córkę lorda Baratheona, Maris, która pyta księcia, "czy zabrano mu jedno oko, czy jedno jajo". Aemond rusza na swoim smoku za Lucerysem z zamiarem zabicia księcia. Bitwa nie została opisana, a ciało Lucerysa nigdy nie zostało odnalezione, przez co podejrzewano, że Vhagar mogła zjeść jego zwłoki. Inne wersje podane w książce sugerują, że Aemond odnalazł zwłoki i wydłubał z nich oko Luke'a, a także że książę jakimś cudem przeżył, ale stracił pamięć i spokojnie żył na wsi.