8 easter eggów z "Gry o tron" z 3. odcinka "Rodu smoka". Bitwa bękartów, Synowie Harpii i biały jeleń
Agata Jarzębowska
8 września 2022, 16:33
"Ród smoka" (Fot. HBO)
W 3. odcinku "Rodu smoka" nie zabrakło ukrytych easter eggów i odniesień do "Gry o tron". Co tym razem twórcy sprytnie wpletli do scenariusza? W tekście znajdują się spoilery.
W 3. odcinku "Rodu smoka" nie zabrakło ukrytych easter eggów i odniesień do "Gry o tron". Co tym razem twórcy sprytnie wpletli do scenariusza? W tekście znajdują się spoilery.
"Ród smoka" w 3. odcinku pt. "Drugi tego imienia" ponownie pozwala się nam zagłębić w różnego rodzaju ciekawe nawiązania, a niektóre z wydarzeń nawet zapowiadają przyszłe dzieje Westeros. Szczególnie dużo nawiązań pojawiło się do rodu Baratheonów z "Gry o tron". Oto 8 najciekawszych easter eggów z 3. odcinka.
Ród smoka — symbol białego jelenia
Biały jeleń odegrał szczególnie ważną rolę w tym odcinku. Jego odnalezienie w dniu drugich urodzin małego Ageona miało podkreślić, jak ważny jest dla przyszłości królestwa. Jednak zamiast białego jelenia, król i jego świta upolowali zwykłego — to Rhaenyrze (Milly Alcock) przypadł zaszczyt oglądania zwierzęcia z bliska.
Jeleń jest symbolem rodu Baratheonów, co równocześnie jest ciekawą zapowiedzią, kto położy całkowity kres panowania Targaryenów w Westeros, ale nie tylko. Białym Jeleniem nazwana była także jedna z łodzi Joffreya Baratheona (Jack Gleeson), która została zniszczona podczas bitwy nad Czarnym Nurtem, gdy Joffrey walczył w wojnie domowej ze swoim stryjem, Stannisem Baratheonem (Stephen Dillane). Biały jeleń jest więc też pewnego rodzaju zapowiedzią bratobójczej walki Targaryenów o władzę.
Ród smoka — królewskie polowanie i dzik
Trudno nie przywołać polowania, jakie urządził król Viserys I (Paddy Considine), skoro w "Grze o tron" również na początku 1. sezonu mieliśmy takowe, choć nie ukrywajmy, zrobione z dużo mniejszym rozmachem (z czym zresztą miał problem George R.R. Martin). I widać tradycją jest, że dzik koniecznie musi podczas polowania zaatakować kogoś z królewskiego roku.
Jednak w przeciwieństwie do króla Roberta, młoda Rhaenyra miała ogromne szczęście. Nie tylko udało się jej przeżyć atak, ale nie straciła także chroniącego ją rycerza z gwardii królewskiej i oboje mogli ze swoją zdobyczą z dumą wrócić do obozowiska.
Ród smoka — szaleństwo Targaryenów
Pomimo że czasy, jakie oglądamy, sugerują, że ród Targaryenów ma się bardzo dobrze, to Daemon (Matt Smith) wydaje się chodzącą zapowiedzią szaleństwa, jakie czeka ich w przyszłości. Nie trzeba się szczególnie doszukiwać porównań do Daenerys, która w momencie poddania się Królewskiej Przystani za nic nie umiała odpuścić swojej dumy i zemsty. Daemon podobnie reaguje na długo wyczekiwane wsparcie wojskowe, jakie w końcu udzieliła korona — jego duma i wściekłość wzięły gór nad zdrowym rozsądkiem.
Warto jednak podkreślić, że zachowanie Daemona doskonale wpisuje się w charakter postaci. Pobicie posłańca, a potem jego samotna wyprawa na wyspę była tym, czego się po nim spodziewaliśmy.
Karmiciel Krabów, szara łuszczyca i Synowie Harpii
Szara łuszczyca była w "Grze o tron" chorobą, na którą cierpiała m.in. córeczka Stannisa, księżniczka Shireen (Kerry Ingram), ale także Jorah Mormont (Iain Glen). Ślady na twarzy Karmiciela Krabów (Daniel Scott-Smith) świadczą o tym, że on również na nią cierpiał. Choć jego poraniona skóra na pierwszy rzut oka mogła sugerować oparzenia od ognia, bardziej prawdopodobne jest, że Karmiciel miał usuwaną martwą skórę, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorobie.
Ale to nie wszystko, co łączy Karmiciela Krabów z "Grą o tron". Nosił on także dość charakterystyczną maskę — twórcy w wywiadach przyznali, że stworzona ona była jako maska, na której wzorowali się później Synowie Harpii.
Bitwa o Stopnie odnosi się do bitwy bękartów
Choć na pierwszy rzut oka bitwa o Stopnie i bitwa bękartów mają ze sobą niewiele wspólnego, odniesień nie brakuje — i nic dziwnego. Obie bitwy łączy przecież postać reżysera, Miguela Sapochnika. Daemon, udający poddanie się bez walki, zachowuje się jak Ramsay (Iwan Rheon) udający, że pozwala Rickonowi (Art Parkinson) powrócić do brata i przebiec przez puste jeszcze pole bitwy. Następnie Daemon trochę staje się Rickonem, starając się uniknąć śmiertelnego trafienia strzałami.
Otoczenie Daemona przez najemników Karmiciela Krabów przypomina z kolei otoczenie wojsk Jona Snowa przez wojska Ramseya. A przychodząca w ostatniej chwili pomoc przypomina nadejście Sansy (Sophie Turner), której udało się zorganizować wojskową odsiecz.
Ród smoka — królowa Nymeria znów powraca
Po raz kolejny księżniczka Rhaenyra odnosi się do królowej Nymerii. Wcześniej było to cytowanie wydarzeń z kroniki historycznej, tym razem słuchamy piosenki, którą bard gra księżniczce. W piosence co prawda nie pada jej imię, ale bard śpiewa o kobiecie, która "dowodziła flotą statków i ludzi". Co bardzo pasuje do życia królowej Nymerii. Poprowadziła bowiem emigrację swoich rodaków z Essos do Westeros i miała pod swoimi rozkazami flotę liczącą 10 tys. okrętów.
Ród smoka — znajomy aktor i bliźniaki Lannisterów
Charakterystycznych — i bardzo podlizujących się — Lannisterskich bliźniaków, Jasona i Tylanda, gra aktor, który na chwilę pojawił się w "Grze o tron". Mowa o Jeffersonie Hallu, który grał Ser Hugha z Doliny. Bohater został zabity przez Ser Gregorego podczas nominacji Neda Starka (Sean Bean) na namiestnika. Ned podejrzewał, że śmierć Ser Hugha nie była przypadkowa.
Rola Jeffersona Halla była jednak na tyle mała, że bez problemu mógł on wcielić się w "Rodzie smoka" w bardziej zapadające w pamięć postacie. Odgrywany przez niego Jason jest lordem Casterly Rock, o którym opowiada księżniczce Rhaenyrze i zapewnia króla Viserysa, że jest to siedziba godna jego córki. Drugi z braci, Ser Tyland, jest rycerzem i jest tym młodszym z bliźniaków.
Viserys opowiada o snach Targaryenów
Viserys mówił bardzo dużo o wyśnionych przepowiedniach i marzeniach, co w historii rodu ciągnie się od Ageona Zdobywcy, który wyśnił nadejście Białych Wędrowców. Sny takie król nazwał dragon dreams, snami smoka i miewała je także Daenerys Targaryen (Emilia Clarke). Dany widziała siebie zdobywającą Żelazny Tron, siedzącą na nim podczas gdy dookoła opadał popiół. Przepowiednia Dany sprawdziła się, podobnie jak Ageona o zagrożeniu nadchodzącym wraz z zimą. Ale nie tylko ta dwójka miała smocze sny. Zanim Targaryenowie przybyli do Westeros, upadek Valyrii wyśniła Daenys, zwana Marzycielką. Sny nawiedzały także Daerona, Daemona II Blackfyre i Aemona (Peter Vaughan) mastera z Czarnego Zamku, którego poznaliśmy w "Grze o tron". Wszyscy oni śnili o wykluwających się smokach, a ta przepowiednia spełniła się wraz z Daenerys Targaryen.