Gdzie kręcono 2. sezon "Wiedźmina"? Poznajcie miejscówki z nowych odcinków serialu fantasy Netfliksa
Marta Wawrzyn
20 grudnia 2021, 13:02
"Wiedźmin" (Fot. Netflix)
Pandemia spowodowała duże zmiany, jeśli chodzi o miejsca, w jakich kręcono "Wiedźmina". Ekipa zmuszona była nakręcić cały 2. sezon w Wielkiej Brytanii — poznajcie wszystkie miejscówki.
Pandemia spowodowała duże zmiany, jeśli chodzi o miejsca, w jakich kręcono "Wiedźmina". Ekipa zmuszona była nakręcić cały 2. sezon w Wielkiej Brytanii — poznajcie wszystkie miejscówki.
Gdzie powstawał serialowy "Wiedźmin"? W 1. sezonie mieliśmy okazję podziwiać widoki z Węgier, Hiszpanii i Polski, w tym zamek Ogrodzieniec położony na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Plany na 2. sezon obejmowały początkowo m.in. Szkocję, Islandię, Czechy i Słowację. Pandemia COVID-19 spowodowała zmiany — jak opowiadała nam showrunnerka Lauren S. Hissrich, cały harmonogram wyrzucono do kosza i postanowiono nakręcić całość w Wielkiej Brytanii. A gdzie dokładnie?
Wiedźmin — lokacje. Gdzie kręcono 2. sezon serialu?
Netflix podzielił się rozpiską, z której możecie się dowiedzieć, jakie miejsca odwiedziła ekipa "Wiedźmina", kręcąc 2. sezon. Zdjęcia powstawały w 15 różnych lokalizacjach, ale główną bazą były trzy plany zbudowane w mieszczącej się w wojskowych barakach sprzed ponad stu lat wytwórni Arborfield Film Studios. To właśnie tam — a nie na Islandii, jak początkowo planowano — powstawały sceny dziejące się w Kaer Morhen. W serialu zagrały też okolice Arborfield, które udają różne wioski ze świata "Wiedźmina", jak również okolice wiedźmińskiego siedliszcza.
— Kaer Morhen to miejsce, które w 2. sezonie staje się właściwie bohaterem serialu. To środowisko doskonale znane fanom książek i gier, musieliśmy więc trzymać się materiału źródłowego. Ale chcieliśmy też trochę go udoskonalić, aby widzowie poczuli się odrobinę zaskoczeni. To było trudne wyzwanie i duża odpowiedzialność, którą potraktowaliśmy naprawdę poważnie — mówi scenograf serialu Andrew Laws.
Ekipa "Wiedźmina" pracowała także przez pięć dni w bazie szkoleniowej brytyjskiej armii Deepcut w Surrey, która została wykorzystana jako okolice Kaer Morhen. Tam właśnie zbudowano wyboisty Szlak otaczający wiedźmińskie siedliszcze. Scenograf przyznaje, że zaprojektowanie wiedźmińskiego Szlaku, czyli toru przeszkód, na którym Ciri (Freya Allan) uczy się walki pod okiem Geralta (Henry Cavill), Vesemira (Kim Bodnia) i innych wiedźminów, było sporym wyzwaniem.
— Zaprojektowanie Szlaku zajęło nam mnóstwo czasu. Musieliśmy wyobrazić sobie wiedźmińską wersję toru, która nie mogła przypominać telewizyjnego teleturnieju z przewidywalnymi przeszkodami. Długo zastanawialiśmy się nad dynamiką i konstrukcją trasy, aby uczynić ją naprawdę nieprzewidywalną i niebezpieczną.
Ale 2. sezon "Wiedźmina" kręcono także w terenie, poza Arborfield. W Coldharbour Wood w Chichester zbudowano całą elfią wioskę ukrytą wśród drzew. Kolejny plan powstał w Bourne Wood w Farnham — to popularna miejscówka filmowa, którą możecie zobaczyć w takich produkcjach, jak "Gladiator", "Jurassic World: Upadłe królestwo" czy "Harry Potter i Książę Półkrwi".
Kolejnym etapem był wyjazd na północ, do Krainy Jezior w Kumbri, nad jezioro Blea Tarn. Tam kręcono jedną z ważnych scen, która wymagała spuszczenia całej ekipy, obsady i sprzętu filmowego na linach do jednej z jaskiń kamieniołomu Hodge Close. Zdjęcia powstały także w Rydal Cave, sztucznej jaskini, która ponad 200 lat temu była jeszcze czynnym kamieniołomem dostarczającym łupki dachowe do okolicznych wiosek.
Następnie ekipa pojechała hrabstwa Durham, a dokładniej do Teesdale, gdzie znajduje się Low Force Waterfall, pięciometrowy wodospad na rzece Tees, sklasyfikowany jako obszar o wybitnym pięknie naturalnym. Rzekę Tees przecina most Wynch Bridge z 1830 roku, z którego bezpiecznie może korzystać tylko jedna osoba jednocześnie — i to nie tylko w serialu.
Z Durham przeniesiono się do Yorkshire, gdzie ekipa spędziła trzy dni na zdjęciach w wąwozie Gordale Scar, jednym z klejnotów w koronie Parku Narodowego Yorkshire Dales. Charakterystyczne dla Gordale Scar są dwa wodospady i dramatyczne wapienne klify, które mają ponad 100 metrów wysokości. Lodowcowe wody roztopowe i kolejne epoki lodowcowe rzeźbiły te skały przez tysiące lat, tworząc imponujący, dziś pokryty mchem kanion.
— Im dalej zagłębialiśmy się w Yorkshire, tym więcej znajdowaliśmy niezwykłych miejsc. Kraina Jezior dostarczyła nam bardzo zróżnicowanych krajobrazów, które leżały stosunkowo niedaleko od siebie — opowiada Andrew Laws.
Kolejne odkrycie ekipy "Wiedźmina" to Plumpton Rocks, sztuczne jezioro otoczone ogrodami i wysokimi skałami, które przez lata były smagane wiatrem i podmywane deszczem. Duży malowniczy ogród założony w latach 60. XVIII wieku był ulubionym miejscem artysty J.M.W. Turnera, który po wizycie w Yorkshire w 1797 roku został zatrudniony przez właściciela Plumpton Rocks. Tak właśnie powstały pierwsze słynne pejzaże olejne Turnera.
Ostatni tydzień w Yorkshire ekipa 2. sezonu "Wiedźmina" spędziła w Fountains Abbey, jednych z największych i najlepiej zachowanych ruinach klasztorów cysterskich w Anglii. Założone w 1132 roku opactwo funkcjonowało przez ponad 400 lat, stając się jednym z najbogatszych klasztorów w Anglii, aż do kasaty zakonu w 1539 roku z rozkazu króla Henryka VIII.
Zdjęcia powstały również nad Frensham Great Pond i Frensham Little Pond w Surrey. Oba stawy zostały zbudowane w średniowieczu, aby dostarczać ryby do majątku biskupa Winchesteru.