Co symbolizował biały płaszcz Daenerys z "Gry o tron"? Kostiumografka serialu tłumaczy jego ukryte znaczenie
Marta Wawrzyn
17 grudnia 2019, 12:43
"Gra o tron" (Fot. HBO)
W "Grze o tron" każdy szczegół miał znaczenie, a już na pewno znaczącymi szczegółami były kostiumy bohaterów. Ich twórczyni objaśnia, czym tak naprawdę był biały płaszcz Dany.
W "Grze o tron" każdy szczegół miał znaczenie, a już na pewno znaczącymi szczegółami były kostiumy bohaterów. Ich twórczyni objaśnia, czym tak naprawdę był biały płaszcz Dany.
Daenerys Targaryen (Emilia Clarke) przez większość sezonów "Gry o tron" przebywała w Essos, w ciepłym klimacie, więc nie potrzebowała płaszcza. Sytuacja zmieniła się, kiedy przekroczyła morze i znalazła się w Westeros. Bohaterka zaczęła dostawać kolejne płaszcze, w tym ten biały, w którym poleciała za Mur ratować Jona Snowa (Kit Harington).
Gra o tron — kostiumografka o białym płaszczu Dany
W tamtym momencie jej zwrot w kierunku Szalonej Królowej nie był jeszcze taki oczywisty. Tak samo jak wtedy, kiedy na początku 8. sezonu bohaterka przybyła do Winterfell, wciąż w tym samym płaszczu. Powody wyjaśnia kostiumografka serialu Michele Clapton w rozmowie z TV Guide.
— Początkowo chodziło w tym o to, że skoro leci smokiem na Północ, powinno jej być ciepło. A potem zdecydowałam, że to tak właściwie jest pierwszy raz, kiedy ona robi coś kompletnie bezinteresownie — bo zwykle to było dla własnego zysku — i w tym przypadku robi to dla miłości.
Tak więc kiedy tworzyłam ten kostium, spodobał mi się pomysł, że ona niemalże widzi siebie jako zbawczynię, anioła. Kiedy przybywa i zstępuje na smoku, jest swego rodzaju aniołem miłosierdzia. Myślę, że to wiele mówiło o jej stanie psychicznym w tym czasie, o tym, jak ona siebie widziała — tłumaczy Clapton.
W kolejnych odcinkach 8. sezonu "Gry o tron" kostiumy Dany stały się ciemniejsze, oddając jej stan ducha, w miarę jak podążała w kierunku Szalonej Królowej, którą w końcu się stała. Więcej na ten temat Clapton pisze w książce "Game of Thrones: The Costumes", która w listopadzie ukazała się w USA. Kostiumografka dodaje w niej także, że biały płaszcz Dany miał symbolizować z jednej strony jej czystość, z drugiej chłód, i być swego rodzaju paralelą w stosunku do Białych Wędrowców.