Komu z "Gry o tron" nie wolno ufać? Zdrady, zdrajcy i zdrajczynie na infografikach
Mateusz Piesowicz
7 lipca 2017, 13:02
"Gra o tron" (Fot. HBO)
Spiskowanie to dla bohaterów "Gry o tron" chleb powszedni, a niektórzy z nich doszli w zdradzieckim fachu do prawdziwej maestrii. Zobaczcie infografiki wyjaśniające, komu szczególnie nie należy ufać.
Spiskowanie to dla bohaterów "Gry o tron" chleb powszedni, a niektórzy z nich doszli w zdradzieckim fachu do prawdziwej maestrii. Zobaczcie infografiki wyjaśniające, komu szczególnie nie należy ufać.
Wiecie doskonale, że w 6 sezonach "Gry o tron" padły tysiące trupów (będąc dokładnym, 150 966 trupów) i z pewnością się domyślacie, że do znakomitej większości z tych śmierci ktoś się w bardziej lub mniej bezpośredni sposób przyczynił. Ekipa z Venngage postanowiła to wszystko zebrać, tworząc infografiki obrazujące prawdziwą sieć spisków oplatającą Westeros na przestrzeni lat. Wnioski do jakich przy tym doszli bywają zaskakujące.
Zacznijmy jednak od spraw oczywistych. W ciągu 6 sezonów w "Grze o tron" doszło do dokładnie 77 aktów zdrady (przynajmniej o tylu nam na razie wiadomo), pod którymi należy rozumieć złamanie danego słowa lub zawiedzenie zaufania sojusznika czy członka rodziny. Dopuszczali się ich praktycznie wszyscy (im częściej postać uczestniczyła w zdradzie, tym większa jest na grafice) na czele z tymi postaciami, których się pewnie domyślacie, czyli Cersei, Littlefingerem, Varysem i Tyrionem, ale wśród często spiskujących znalazł się też Robb.
Akcja pociąga jednak za sobą reakcję, więc zdrajcy często bywali również zdradzanymi (takich postaci jest zresztą znacznie więcej w całym serialu). Wyróżnia się Daenerys, znacznie częściej zdradzana niż zdradzająca, a w drugą stronę skutecznie spiskujący Littlefinger. Poza nimi wszystkim dostaje się jednak mniej więcej po równo, choć efekty są bardzo różne. Taki Robb mógłby brać lekcje skutecznego spiskowania u Cersei, którą intrygi zaprowadziły na sam szczyt.
Interesująco wypada również zestawienie tego, kto i z jakich powodów dopuszczał się zdrady. Wniosek jest prosty: absolutnie nie ufaj sojusznikom i rodzinie, którzy wspólnie dopuścili się ponad 80% wszystkich zdrad. Co ich do tego skłania? Zdrada sojusznika wynika najczęściej z chęci zdobycia większej władzy lub z potrzeby zemsty, ale już nóż w plecy członkowi rodziny często wbijano z miłości do kogoś innego. Przykładem może być praktycznie cała familia Lannisterów i ich barwne życie rodzinne zawierające choćby kazirodztwo i zabójstwa w toalecie.