Krew bardzo utrudnia pracę na planie. Rozmawiamy z Frankiem Dillane'em z "Fear the Walking Dead"
Michał Kolanko
21 sierpnia 2016, 21:32
"Fear the Walking Dead" (Fot. AMC)
"Fear the Walking Dead" wraca w AMC Polska już dziś w nocy, a nam Frank Dillane opowiada o kulisach kręcenia serialu, swoich ulubionych produkcjach telewizyjnych i o tym, czego Nick szuka w świecie pełnym zombie.
"Fear the Walking Dead" wraca w AMC Polska już dziś w nocy, a nam Frank Dillane opowiada o kulisach kręcenia serialu, swoich ulubionych produkcjach telewizyjnych i o tym, czego Nick szuka w świecie pełnym zombie.
Nick to jedna z najciekawszych postaci w "Fear the Walking Dead". Podczas gdy apokalipsa na światową skalę stała się faktem, my możemy obserwować rozwój tego bohatera i to, jak próbuje znaleźć dla siebie nowy sposób na życie, przez co często dochodzi do konfliktów z rodziną. Nick próbuje się przystosować, ale jego podejście różni się od tego, do czego zdążyliśmy przywyknąć zarówno w spin-offie, jak i w oryginale.
Nick najwięcej ze wszystkich bohaterów spędza czasu ze szwendaczami. Odkrywa – podobnie jak bohaterowie "The Walking Dead" – obrzydliwy, ale skuteczny sposób na kamuflaż. I się tym chwali, co prowadzi do napięć na pokładzie "Abigail" i później.
Oto nasza rozmowa z Frankiem Dillane'em, który występował wcześniej m.in. jako młody Tom Riddle w filmie "Harry Potter i Książę Półkrwi".
Czy spędzanie dni zdjęciowych w "kamuflażu" z krwi szwendaczy jest wymagające fizycznie?
Tak, to wymagające. Krew sprawia, że kręcenie tego serialu jest trudniejsze. Bo jest bardzo gorąca, często przywiera do skóry, do ubrania. Nie można się swobodnie ruszać i tak dalej. To duże wyzwanie.
Serial wymagał od Ciebie przygotowań fizycznych czy pracujesz z dublerami?
Mamy świetny zespół dublerów, którzy pojawiają się w zależności od tego, co akurat kręcimy. Wszytko zależy od rodzaju sceny.
Na ile trudne było kręcenie scen na wodzie w pierwszej części sezonu?
To było trudne, chociaż nie byliśmy na prawdziwym morzu. Łódź została jednak zbudowana, skonstruowano też specjalne kardanowe zawieszenie, więc nie było to tak trudne, jak mogłoby być. Kręcenie na morzu sprawia dużo problemów ze względu na ustawienia kamer, pozycjonowanie i tak dalej.
Nick wiele czasu spędza ze szwendaczami, w pewnym momencie staje się nawet częścią całej ich hordy. Czy on tworzy jakąś specjalną więź z nimi? Jak byś to opisał?
Hmmm… W tej akurat scenie Nick miał halucynacje, nie był w dobrej formie. Nick dociera do granic swojej poczytalności. Dlatego uważa, że horda to dla niego zbawienie, a nie zagrożenie. I z jakiegoś powodu szwendacze prowadzą go w konkretnym kierunku.
Dlaczego Nick postanowił odłączyć się od swojej rodziny?
Myślę, że jednym z czynników było to, że na łodzi było zbyt wiele kłótni, zbyt wiele różnych opinii. W grupie trzeba zawsze dochodzić do jakiegoś kompromisu, negocjować. Trudno utrzymać spójność. I Nick miał już tego dosyć. Jego matka go zdradziła, nie chciała w niego uwierzyć. Nie dała mu przestrzeni ani znaczenia, na które on w swoim mniemaniu zasługiwał.
Czy mimo wszystko Nick dołączy do całej grupy w drugiej części sezonu?
Jestem tego pewny, ale trudno przewidzieć, kiedy to się stanie.
Czy dowiemy się więcej o jego przeszłości?
Tak. Już teraz poznaliśmy okoliczności śmierci jego ojca, to, jak Nick znalazł się na terapii odwykowej i tak dalej. W kolejnych odcinkach będziemy poznawać więcej szczegółów.
O co chodzi Nickowi? Czy tylko próbuje przetrwać, czy może też dla niego nadejście zmarłych to próba poszukiwania zbawienia?
Myślę, że Nick próbuje po prostu pogodzić się z apokalipsą, z tym że nadszedł koniec świata. I próbuje znaleźć sobie miejsce w tej nowej sytuacji.
A oglądasz oryginał, tzn. "The Walking Dead"?
Nie, nie widziałem żadnego odcinka. Ale mam nadzieję, że "Fear the Walking Dead" buduje własny styl. Gdy rozmawiam z ludźmi, to oni właśnie na to wskazują. Ja im wierzę. I mam nadzieję, że będzie tak dalej jeśli chodzi o różnice w tempie prowadzenia serialu, tonie, podejściu i tak dalej.
Czy robiłeś research przed wejściem w świat "The Walking Dead"? Np. poprzez oglądanie klasyków w stylu filmów Johna Romero, jak "Noc żywych trupów"
Nie, nie robiłem researchu tego typu. Moim researchem było nieoglądanie tych filmów. Przygotowywałem się w innych dziedzinach, ale postanowiłem pozostawić cały ten gatunek [popkultury], jakim są filmy o zombie, takim jakim on jest.
Na koniec, jakie są Twoje ulubione seriale?
Lubię "Mad Men", "Curb Your Enthusiasm", "Breaking Bad".
"Fear the Walking Dead" powraca w poniedziałek 22 sierpnia. Premierowy odcinek drugiej części 2. sezonu zostanie wyemitowany na kanale AMC Polska o godz. 3:10 oraz tego samego dnia o 21:00.