Kultowe seriale: "MacGyver"
Michał Kolanko
11 listopada 2011, 22:01
"MacGyver" to nie tylko kultowy serial – zwłaszcza w Polsce. To także spory kawałek kultury masowej. Co spowodowało, że ten w sumie typowy dla swoich czasów serial przygodowy nie został zapomniany ?
"MacGyver" to nie tylko kultowy serial – zwłaszcza w Polsce. To także spory kawałek kultury masowej. Co spowodowało, że ten w sumie typowy dla swoich czasów serial przygodowy nie został zapomniany ?
Lata 80. i początek 90. to dobry czas dla widzów seriali. "Star Trek: Następne pokolenie", "Dallas", "Alf", "Drużyna A" – można by tak wymieniać w nieskończoność. Również w Polsce po upadku komunizmu otworzyły się nowe możliwości dla miłośników dobrej, telewizyjnej rozrywki. "MacGyver" przetrwał jednak nie tylko jako dobre wspomnienie dzisiejszego pokolenia dwudziestoparolatków, ale wszedł także do kultury masowej – zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
Początki były jednak trudne. Za ojców "MacGyvera" uważa się Lee Davida Zlotoffa i Henry'ego Winklera. Winkler sprzedał ABC – rzecz działa się w połowie lat 80. – pomysł na serial zatytułowany "Klepsydra", który w swej konstrukcji przypominał niec "24 godziny". Jeden odcinek to jedna godzina – z tą różnicą, że inaczej niż w przypadku hitu FOX-a, każdy odcinak miał stanowić odrębną całość . Sieć ABC zainteresowała się pomysłem i dała zielone światło na wyprodukowanie pilota. Scenariusz do niego miał napisać Zlotoff. Ale w trakcie prac okazało się, że pierwotna idea była niemożliwa do zrealizowania.
Jak mówi Zlotoff, "pomysł ewoluuował" aż narodził się"MacGyver". Inspiracją do stworzenia głównego bohatera był ojciec Zlotoffa – który uwielbiał majsterkować i był swego rodzaju architektem amatorem.
"MacGyver" zadebiutował ostatecznie 29 września 1985 roku na antenie ABC. Pierwszy sezon miał przeciętną oglądalność, a serial stał się hitem dopiero w sezonie drugim. "MacGyver" od drugiego sezonu emitowany był przed "Monday Night Football", czyli transmisjami futbolu amerykańskiego. Ostatecznie "MacGyver" został skasowany po siódmym sezonie, a jego miejsce zajęły "Kroniki Młodego Indiany Jonesa". W Polsce widzowie mogli obejrzeć przygody "MacGyvera" na Polonii 1 w 1994 roku, a później na Polsacie. Tam też obejrzał ten serial po raz pierwszy niżej podpisany. W 1994 roku ukazały się także dwa filmy telewizyjne z udziałem MacGyvera.
Kim jest wymyślony przez duet Zlotoff/Winkler MacGyver, w którego wcielił się Richard Dean Anderson? Urodził się w Mission City, Minnesota. Służył w Wietnamie jak saper, a później ukończył fikcyjny Western Tech University. MacGyver ma na imię Angus – dowiadujemy się tego dopiero w odcinku z siódmego sezonu, "Good Knight, MacGyver". Po ukończeniu edukacji Angus był m.in. kierowcą wyścigowym.
W 1979 r. Pete Thornton (grany przez Dana Elcara) zrekrutował go do fikcyjnej służby wywiadowczej USA DXS (Department of External Services). To właśnie jako agent DXS MacGyver w pierwszym odcinku serialu korzysta z karabinu AK-47 – jest to bodajże jedyny przypadek w całym serialu, gdy Angus używa broni palnej. W drugim sezonie Thorton i MacGyver pracują już dla Fundacji Feniks – gdzie ten pierwszy jest szefem, a ten drugi działa jako agent w terenie.
MacGyver jest bowiem nietypowym agentem specjalnym. Ze względu na wypadek z bronią w dzieciństwie, o którym dowiadujemy się w odcinku "Blood Brothers" (zginął w nim jego przyjaciel), MacGyver nie cierpi i nie używa broni palnej. Zamiast tego z niezliczonych opresji w różnych zakątkach świata ratuje się przy pomocy własnej inteligencji i wiedzy – oraz tego, co potrafi zbudować z przedmiotów codziennego użytku. To dzięki temu serial "MacGyver" trafił do kultury masowej. Powiedzenie "być jak MacGyver" oznacza "zrobić coś z niczego" i jest używane do dziś. Nie byłoby MacGyvera bez szwajcarskiego scyzoryka i taśmy samoprzylepnej, dzięki którym agent wychodzi cało z najtrudniejszych sytuacji, rozwiązujac przy tym mniej czy bardziej typowe zadania o charakterze szpiegowskim.
W swoich przygodach Angus MacGyver wspierany jest zwykle przez Pete'a Throtona, dyrektora Fundacji Feniks. Jego najbliższym przyjacielem jest pilot Jack Dalton, a arcywrogiem – seryjny zabójca Murdoc (w którego wcielił się Michael Des Barres), który raz po raz "ginie" z rąk MacGyvera, tylko po to by "cudownie" przeżyć i za każdym następnym razem próbować zabić agenta po raz kolejny.
Siła "MacGyvera" oddziałuje na kulturę masową do dziś. Odniesienia do tego serialu pojawiały się często w "Simpsonach", w spotach Mastercard w czasie Superbowl, a także w parodiujących serial skeczach MacGruber w programie "Saturday Night Live". Jak na serial który ma już ponad 25 lat, jest to duże osiągnięcie. W 2003 roku planowano nawet serial "Młody MacGyver", ale z planów nic nie wynikło. "MacGyver" wydaje się zresztą idealnym kandydatem na ulubiony przez Hollywood reboot – czy to w formie serialu, czy to w formie filmu. O filmie mówi się od 2008 roku, ale jak do tej pory konkretnych informacji brak.
Czy jednak reboot "MacGyvera" zachowałby charakterystyczny optymizm oryginału? Patrząc na dzisiejsze seriale i filmy wydaje się to mocno wątpliwe. Współczesny MacGyver byłby zapewne ponurym zabójcą, który morduje swoich przeciwników, wbijając im w różne części ciała nóż szwajcarski. Może wiec i dobrze, że z planów, o których pisałem wcześniej, nic nie wyszło.